RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Trpíte intolerancí lepku? Nejste v tom sami!

Trpíte intolerancí lepku? Nejste v tom sami!

Pro obyvatele Zlína a okolí, kteří trpí celiakií a musejí dodržovat bezlepkovou dietu, vznikla nová podpůrná skupina „Bezlepkově ve Zlíně ". Lidé s tímto omezením se schází jednou měsíčně ve Family Pointu ve Zlínském klubu 204. Hlavním cílem je vzájemná podpora a pomoc, předávání si receptů, zkušeností, ale také osvěta vůči veřejnosti.

Stále častěji dnes slyšíme o různých potravinových alergiích. Provozovatelé restaurací musí v jídelním lístku uvádět druhy použitých alergenů v pokrmech. S velkým omezením žijí lidé, kteří trpí onemocněním tenkého střeva, tzv. celiakií. Jejich počet roste. V životě se nepotýkají jen s nutností kupovat a jíst pouze bezlepkové potraviny, které jsou dražší a méně dostupné. Narážejí také na nepochopení, neznalost, či neochotu provozovatelů restauračních zařízení, školních jídelen, i široké veřejnosti. Pro lidi, kteří trpí tímto onemocněním, je přitom celoživotní přísná dieta jedinou možnou léčbou.

Ve Zlíně dosud chybělo uskupení, které by pomáhalo těmto lidem lépe snášet jejich onemocnění. Proto se Monika Erbenová, jejíž dcera trpí celiakií, rozhodla takovou skupinu založit. „Scházíme se jednou měsíčně v prostorách Family Pointu ve Zlínském klubu 204. Mám velkou radost, že se aktivita setkala s velkým zájmem," uvádí Erbenová. Podle ní je nejhorší, když člověk zjistí, že tímto onemocněním trpí a neví, kam se obrátit a co dělat. Než se mu podaří v problematice zorientovat, potřebuje velkou podporu. „Projekt Bezlepkově ve Zlíně může velmi pomoci. Kromě vzájemné podpory komunikujeme také se zástupci magistrátu města Zlína," pokračuje Erbenová. Prvních dvou setkání ve Family Pointu se zúčastnilo více jak padesát lidí. Život rodičům komplikuje také nová vyhláška Ministerstva školství. Ta stanovuje, že školská zařízení mohou připravovat jakoukoliv dietní stravu pouze v oddělených prostorách kuchyně a pod dohledem nutričního terapeuta. Což je velmi nákladné. Rodiče si tedy od nového školního roku musejí kompletní stravu pro své děti trpící celiakií připravovat sami. „ Jsem samoživitelka, dcera i já máme nařízenou bezlepkovou dietu. Ještě v minulém školním roce nám byla školka ochotna vyhovět a s podmínkou dodání bezlepkových surovin dceři jídla připravovala. Nyní nastává situace, kdy veškeré pokrmy budu muset zajistit sama s tím, že je ve školce dceři ohřejí a podají. Skloubení této nutnosti a práce bude asi náročné a pravděpodobně nám vezme veškerý volný čas," uvádí 25-letá Anežka Chvatíková, která to, že trpí onemocněním tenkého střeva s nesnášenlivostí lepku, zjistila teprve nedávno. „Potýkala jsem se s různými zdravotními problémy. Lékaři si nevěděli rady. Teprve díky vyšetření z krve a gastroskopii přišli na tuto diagnózu. Od té doby musím držet přísnou dietu," popisuje situaci s tím, že při porušení diety se potýká s různými zdravotními obtížemi, které někdy trvají i několik dní.

Další setkání skupiny Bezlepkově ve Zlíně se uskuteční 14. září od 16 hodin ve Family Pointu/Senior Pointu ve Zlínském klubu 204. Setkání je otevřeno široké veřejnosti.

(str)

 

Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb