RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Přijďte se naladit na Vánoce

Přijďte se naladit na Vánoce

I letos se muzea ve Zlínském kraji promění v místa, která navodí vánoční atmosféru a zároveň se v nich návštěvníci mohou dozvědět ledacos o tradicích spjatých s adventem. Někde jsou připraveny i tvořivé dílny, kde si zájemci budou moci vyrobit malé dárečky a někoho jimi určitě potěšit. Přinášíme několik tipů.

SLOVÁCKÉ MUZEUM UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Vánoce ve Slováckém muzeu startují v pondělí 17. prosince a radost budou nadělovat do středy 19. prosince, vždy od 8.15 do 15.00 hodin. Každý den prozáří přízemní část muzea hned několik tvůrců. Postupně bude veřejnost seznámena s výrobou vánočních ozdob ze slámy, z perliček, výrobou dřevěných forem na perník a svíček ze včelího vosku. Návštěvníci a stejně tak i žáci MŠ, ZŠ, SŠ budou moci pozorovat šikovné prsty Františky Snopkové, která vyrábí betlémy z kukuřičného šustí. Jak se zdobí vánoční svíce, předvede Iveta Lagová, a práci s tradičním vizovickým pečivem ukáže Eva Oškerová. Každý den program obohatí cukráři Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Chybět nebudou ani tvořivé dílny pro děti z mateřských a základních škol.
Více na www.slovackemuzeum.cz.


MUZEUM REGIONU VALAŠSKO
Adventní kouzlení
Vsetínský zámek vás zve 9. prosince od 14:00 hodin na oblíbenou předvánoční akci s názvem Adventní kouzlení. Čekají na vás ukázky lidových zvyků a řemesel, pohlazení od tajemných Lucek či tradiční jarmark. Budete si moct upéct vlastní vánočku nebo prohlédnout výstavu betlémů, včetně řezbovaného unikátu v životní velikosti. Pro děti je připravena pohádka, tu pravou vánoční atmosféru navodí i písničky známé kapely Dareband.
Živý betlém a Světlo Vánoc v Lešné
Zámek Lešná u Valašského Meziříčí nabídne v neděli 16. prosince od 14:00 hodin úžasné hrané představení vánočního příběhu s živými zvířaty a zpíváním vánočních koled. Účinkují dětské folklorní soubory, muzika Jasénka a zámečtí ochotníci. Po skončení můžete zdarma navštívit končící výstavu Světlo Vánoc. Nedělní akci bude předcházet tradiční Adventní sobota, na níž nebude chybět odlévání olova, pouštění lodiček a další zvyky. K hlavním lákadlům patří i zdobení vánočních baněk z Irisy.
Více na www.muzeumvalassko.cz.


MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA
Vánoční kouzlo starých časů
Průběžně po celý prosinec probíhá v Galerii v podloubí na Velkém náměstí v Kroměříži výstava nazvaná Vánoční kouzlo starých časů. Až do 6. ledna 2019 se návštěvníci mohou podívat, jak se v minulosti slavily Vánoce a nahlédnout například do selské světnice vyzdobené ozdobami z přírodních materiálů, uvidí vánoční stromek s perličkovými a balotinovými ozdobami v měšťanském pokoji, foukané vánoční ozdoby v obývacím pokoji z 50. let 20. století nebo v dnešní době tak oblíbené retro 70. a 80. let doplněné typickými vánočními doplňky. Ve výstavě nechybí ani zabalené dárky a prostřené vánoční tabule. Každý interiér je navíc doplněn o dobový betlém, samostatně pak návštěvníci mohou, jako každý rok, obdivovat velký betlém z roku 1959 autorů J. Bařinky a F. Tvrdoně, který byl původně instalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích. Důmyslný mechanismus zde uvádí do pohybu některé ze čtyřiceti figur nebo větrný a vodní mlýn. Součástí výstavy je i dílnička pro veřejnost, kde si malý i velký návštěvník může zakoupit vánoční baňku a vlastnoručně si ji vyzdobit. Tato dílna, která potrvá do 31. prosince 2018, je otevřena vždy od pondělí do pátku od 13 do 17 hodin. V sobotu a v neděli pak 9 - 12 a 13 - 17 hodin.
Tvořivá dílna
Vánoční atmosféru v Muzeu Kroměřížska také určitě vykouzlí v sobotu 8. prosince 2018 v době 9 - 12 a 13 - 16 hodin tradiční tvořivá dílna pro veřejnost nabízející možnost vyrobit si pro sebe a své blízké ozdoby, svícínky a jiné milé drobnosti.
Více na www.muzeum-km.cz.


MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
Radujme se, veselme se, narodil se Kristus Pán
Průběžně až do 4. 1. 2019, 5. podlaží budovy 14, 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Panelová výstava představuje nejoblíbenější křesťanské svátky od počátku adventu po svátek Tří králů. Základní charakteristika jednotlivých dnů je podána z pohledu křesťanské liturgie a doplněna vybranými jevy lidové vánoční tradice, jak ji ve svém díle zaznamenal mladcovský rodák a národopisec František Bartoš.
Vánoční muzeum
28. 12. | 10.00-12.00 a 14.00-16.00, 1., 3. a 5. pod. bud. 14, 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vyrazte s dětmi do muzea - ve všech prostorách tu budou mít připraveny něco pro zábavu. Dopolední část nabídne pracovní listy, omalovánky, výrobu andílků nebo silvestrovských masek, odpoledne budeme zkoušet připravit různé dobroty na silvestrovský stůl. Vstup je součástí vstupného do výstav.
Více na www.muzeum-zlin.cz.

Zdroj: www.zlin.cz
/har/

 

 

Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb