RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Odstartoval charitativní projekt na podporu péče o předčasně narozené děti

Odstartoval charitativní projekt na podporu péče o předčasně narozené děti

Ve Zlíně odstartoval charitativní projekt na podporu individualizace péče o předčasně narozené děti


Kolem 9 tisíc dětí za rok se v České republice narodí předčasně, třetinu života tyto děti stráví "neplánovaně" mimo dělohu. Těmto dětem nejvíce chybí kontakt s rodiči - matkou i otcem a prvotní stimuly, o které byly ochuzeny brzkým narozením.
V posledních třech letech se ve Zlínském kraji opět zvýšila porodnost. Kolem 80 dětí ročně se však narodí předčasně, z toho 25 miminek má porodní váhu do 1 kg.

Projekt MaleMimi.cz inicioval tatínek předčasně narozené dcery - pan Martin Gazda z IS Produkce s.r.o. Ve spolupráci s primářem novorozeneckého oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati - MUDr. Jozefem Mackem Ph.D. a Martinem Krkoškou (PRIA system s.r.o.) spustili unikátní charitativní projekt pro zajištění individualizované péče o předčasně narozené děti.
Projekt MaleMimi.cz zahrnuje jak rekonstrukci čtyř pokojů v porodnici, tak také vzdělávání rodičů - formou webových stránek a v porodnici pomocí institutu edukační sestry. Cílem je zajistit maximální čas trávení s dětmi, nejlépe trvalý a dostatečnou informovanost. Pokoje ve zlínské porodnici budou přizpůsobeny trvalému pobytu rodičů s dítětem (v inkubátoru). V praxi v současné době matka předčasně narozeného dítěte pobyde v porodnici týden a potom dochází za dítětem na jednotku intenzivní péče dle svých možností. Projekt si klade za cíl dvě oblasti - z hlediska krátkodobého je to forma komunitního financování a z hlediska dlouhodobého komunitní web pro celou republiku.

V České republice proběhly snahy individualizace péče o předčasně narozené děti, Zlín je svým projektem MaléMimi.cz průkopníkem v této oblasti. Nejvíce se tomuto problému ve světě věnují v Belgii, Španělsku, Německu, Skandinávii, Francii. Při výstavbě některých nových porodnic v jiných městech se s touto individualizovanou péčí počítá, ve zlínské nemocnici na porodnickém oddělení se využijí stávající pokoje.

Web www.malemimi.cz zahrnuje možnost využití platební brány (dárce přispívá danou i libovolnou částkou, v případě zájmu je jméno dárce i výše věnované částky zveřejněna), dále komunitní a obsahovou stránku, která je plně administrativní.

Projekt MaleMimi.cz odstartoval 12. října 2015 a jeho sbírka, vyhlášená pro neonatologické oddělení KNTB ve Zlíně, potrvá do 31. 1. 2016. Cílová částka na rekonstrukci pokojů pro individualizovanou péči je 2 500 000 Kč. Na realizaci projektu se kromě výše jmenovaných podílí také Centroprojekt, Machálek interiér a Ing. arch. Michal Juřík.

Zdroj: www.zlin.familypoint.cz

(an)

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb