RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Jaké filmy zvítězily na filmovém festivale?

Jaké filmy zvítězily na filmovém festivale?

Do svého závěru dospěl 58. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival. Do jeho letošní soutěže bylo zařazeno 169 snímků, z nichž nejúspěšnějšími byly Supa Modo, Přání k mání nebo Los Bando. Kromě filmových projekcí si návštěvníci zlínského festivalu užili i bohatý doprovodný program rozmístěný v lokacích po celém centru města. Setkat se mohli také s významnými filmovými osobnostmi z České republiky i ze zahraničí. Byli mezi nimi herci Jaromír Hanzlík, Ivana Andrlová a Maroš Kramár, Anna Geislerová, Simona Stašová, Ivana Chýlková, Josef Trojan, Zdeněk Piškula, irský herec Art Parkinson, americký herec Josh Wiggins, slovenská herečka žijící v Itálii Barbora Bobuľová, hudební skladatel a dirigent Andrea Morricone či 71 delegací, které uvedly své filmy.

Na letošní ročník zavítalo 2 600 akreditovaných hostů, do kin na filmové projekce do včerejšího večera přišlo více než 40 tisíc diváků.

„Zájem o filmy byl opět velký. Promítáme totiž filmy, které se do běžné distribuce ani nedostanou, a tak je náš festival často jedinou příležitostí je zhlédnout," vysvětlila umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Také čísla o celkové návštěvnosti svědčí o oblíbenosti festivalu.

„Vše ukazuje na to, že překonáme loňskou hranici návštěvnosti, která činila 125 tisíc lidí. Čeká nás ještě jeden den, kdy se do Zlína sjedou běžci půlmaratonu i jejich podporovatelé, večer chystáme poslední koncert i filmový hit v letním kině, o které je velký zájem," doplňuje prezident Čestmír Vančura.

Vítěznými filmy se staly a Zlatý střevíček si odvezou filmy Supa Modo (nejlepší hraný film pro děti), Ječná pole za horami (nejlepší hraný film pro mládež) či český Hurá na borůvky (nejlepší animovaný film). Úspěch zaznamenaly i další české filmy Přání k mání, který získal Zlaté jablko - cenu diváků za nejúspěšnější hraný film, a Planeta Česko oceněná jako nejlepší evropský dokument.

Zlatý střevíček obdrží také slovenská herečka Magda Vášáryová a český herec Jaromír Hanzlík za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež a italský skladatel a dirigent Andrea Morricone za přínos v oblasti tvorby filmové hudby.

58. ročník byl u příležitosti 100. výročí založení Československa věnován české a slovenské kinematografii, dalšími tématy byly Rakouský výlet s krátkým vhledem do rakouského filmu a nová sekce American Teen s filmy pro mládež.

„Příští ročník Zlín Film Festivalu se bude konat od pátku 24. května do soboty 1. června 2019," zve na 59. ZFF prezident Čestmír Vančura. „Chystáme na něj už teď další úpravy v programové i doprovodné části, abychom jej posunuli zase o něco dál."

Kromě tradičních lokací přibyly ve Zlíně i nová místa, kde se lidé mohli setkat s programem festivalu. Takovými byly Retro zóna s kavárnou a Biograf s projekcí němých grotesek v parku Komenského, Hravé podzámčí či Nadační zóna v Zámecké zóně. Vybrané filmy se v průběhu festivalového týdne promítaly také v Otrokovicích, Uherském Hradišti, Kroměříži, Vsetíně a Valašských Kloboukách. O týden později, od 8. do 12. června, se Zlín Film Festival představí v Mikulově v rámci Mikulovských ozvěn.
/har/

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb