RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Povídání s Lenkou Fojtíkovou, vedoucí Mateřského centra ve Zlíně - Malenovicích

Povídání s Lenkou Fojtíkovou, vedoucí Mateřského centra ve Zlíně - Malenovicích

Dobrý den. Proč myslíte, že je ve Zlíně tak málo mateřských center?
Do konce loňského roku fungovala ve Zlíně celkem 3 mateřská centra, po novém roce je nás o jedno centrum méně. Každé MC, aby mohlo fungovat, musí nutně mít ke své existenci vhodné prostory a vybavení (a únosný nájem), finance na provoz (voda, teplo, elektřina, telefon) a to vše při minimálním zatížení pro maminky s dětmi (denní vstupné). Z uvedeného jasně vyplývá, že bilance nákladů (záměrně nepočítáme kvalifikované ped. pracovníky, neboť MC si mohou založit a vést samy maminky) je daleko vyšší než případné zisky z akcí a vstupného. Není proto jednoduché založit nové MC a nemít přitom finanční podporu nějakého výrazného sponzora. Pro nás např. je tímto garantem samotné Statutární město Zlín, které nás (a tím i maminky s nejmenšími dětmi) podporuje ve všech směrech, čehož si skutečně velice vážíme.

O které programy, činnosti je v MC Malenovice největší zájem?
Z pravidelných programů je nejvíce navštěvované Kolo mlýnské (tancování a zpívání při klavíru), divadýlka a jednorázové akce jako např. Mikulášská nadílka, MDD, oslava na ukončení školního roku atd. Ve večerních hodinách byly maminkami velice oblíbené besedy s psychologem a k hojně navštěvovaným patří také pravidelné večerní kurzy - břišních tanců a předporodní péče. Ale asi nejvíce je maminkami vítané neformální setkávání a popovídání si...
V době letních prázdnin je velký zájem o příměstské tábory pro děti ve věku 5 - 10 let.

Můžou se maminky zapojit do plánování činnosti a vytváření programů?
Ano, a velmi vítáme jakoukoliv iniciativu - např. když maminky samy vedou kurzy pro jiné maminky (angličtiny, cvičení, břišní tance), nebo např. doprovází různé akce hrou na klavír, kytaru. Bohužel je to však zatím hlavně o tom, že musíme maminky sami vytipovat a oslovit.

Chodí do MC Malenovice i tatínci?
Ano, i tatínkové navštěvují se svými dětmi MC, dokonce máme i jednoho velice vzorného tatínka, který je se svojí holčičkou na rodičovské dovolené.

Chystáte nějaké novinky, změny v roce 2007?
Pro letošní rok je velkou novinkou účast našeho MC na novém projektu, kdy se jedná o zvládnutí základní práce na počítači pro maminky na mateřské dovolené, který má za cíl usnadnění jejich návratu na trh práce. Velkou výhodou je také to, že počítače budou instalovány přímo v našem MC, kurz je pro maminky zdarma a ještě pokud si to budou přát, jim po celou dobu výuky pohlídáme a zabavíme jejich děti.

Co byste popřála zlínským rodinám do nového roku 2007?
Dětem šťastné rodiče a rodičům šťastné děti.

Děkujeme a přejeme taktéž šťastný nový rok.

Připravila Janina Vodáková

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb