RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Janem Strakou, nezávislým finančním poradcem

Rozhovor s Janem Strakou, nezávislým finančním poradcem

Dobrý den. Zejména mladé rodiny řeší často otázku nedostatku financí, přičemž potřeby jsou relativně velké - potřeba kvalitního bydlení, vzdělávání a péče o děti, aj.. Jsou například výpočty potřebných příjmů pro poskytnutí hypotečních úvěrů opravdu nastavené tak, aby se nestalo, že rodina sice zvládne splácet často značné částky měsíčně, ale nezbudou jí peníze na ostatní běžné náklady - potraviny, oblečení, benzín, kroužky pro děti...?
U každé banky je to jiné. Obecně vzato ale nejsou. Banky mezi sebou soupeří o klienty. Při výpočtu bonity klienta se vychází se z průměrného příjmu, výdajů, a životního minima klienta. Metodiku výpočtu má ale každá banka jinou a jsou tam dost velké rozdíly. Např. pro rodinu s více dětmi může být životní minimum u různých bank rozdílné o několik tisíc korun. U výdajů zase záleží, které jsou pro banku důležité. Např. platby na stavební spoření někde vědět chtějí, jinde ne. U příjmů zase záleží, za jakou dobu počítají průměr a jaké příjmy berou v potaz. Tady mívají problém podnikatelé, kteří sice vydělávají hodně, ale kvůli nižším daním přiznávají málo. Rozdíly jsou tedy velké a klient s malým příjmem u jedné banky pochodí, u druhé ne.
Člověk sám by si měl udělat analýzu nákladů, promyslet, kolik je schopen měsíčně splácet. K tomu je třeba vzít v úvahu fakt, že by mu měla zůstat rezerva pro případ nepředvídaných situací.

Co se týče schopnosti splácet hypoteční úvěr nastavený například na 20 - 30 let. Co nastane v případě neschopnosti splácet z různých důvodů - menší příjmy, ztráta zaměstnání, růst jiných nákladů, apod., může dojít k tomu, že je rodina nucena prodat svůj vysněný dům? A stává se to?
To je až poslední řešení. Lépe je dohodnout se na úpravě splátkového kalendáře (prodloužení doby splácení či dočasné přerušení splácení). Banky se vždy chtějí domluvit, je to pro ně levnější řešení než vymáhat a prodávat nemovitost. Platí ovšem, že příjemce hypotéky by měl být aspoň v základní variantě pojištěn nebo by měl být dostatečnou finanční rezervu pro tyto případy.

Bankovní ústavy se předhánějí v nabídce nejrůznějších pojištění pro čerstvě narozené děti. Mají tyto produkty význam, jsou vůbec pro rodiny výhodné?
Tyto produkty většinou kombinují zajištění pro děti i rodiče se spořením, které zůstane dítěti. Je dobré zvážit, zda je třeba pojišťovat dítě na velké částky, jestli není výhodnější spíše pojistit rodiče, který vydělává peníze. Doporučuji posoudit, jestli spoření nebude výnosnější udělat samostatně a úplně jinak. Ve většině produktů pro děti jsou totiž ve výsledku obě složky (pojištění a spoření) slabé.

Je výhodnější spořit dětem měsíčně menší částky (např. 500, 1000 Kč), nebo investovat jednorázově větší částku do dlouhodobějších fondů? Kdybychom mohli srovnat obě varianty...
Pokud se bavíme o dlouhodobém investování do podílových fondů, je lepší investovat jednorázově větší částku. Úroky se budou již od začátku počítat z velké sumy a proto je tato varianta výrazně lepší. Navíc máte rezervu pro nepředvídané situace, peníze můžete kdykoliv vybrat.
Nemusíte si zoufat ani pokud tak velkou sumu naráz nemáte. Můžete investovat pravidelně malé částky. I tak to bude dlouhodobě výhodnější než jiné spořící programy jako např. stavební spoření, penzijní připojištění či výše zmíněné spořící a pojišťovací programy pro děti a rodinu. Výši investice můžete měnit a peníze jsou kdykoliv k dispozici. V obou případech musí být klient srozuměn s rizikem investování.

Děkuji za rozhovor.

Připravila Janina Vodáková 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb