RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Bc. Helenou Změlíkovou, vedoucí Helen Doron Early English Learning Centre

Rozhovor s Bc. Helenou Změlíkovou, vedoucí Helen Doron Early English Learning Centre

Dobrý den. V čem tkví výjimečnost výuky angličtiny metodou Helen Doron?
Metoda je založena na způsobu, kterým se dítě učí svému mateřskému jazyku - tedy na opakovaném poslechu a pozitivním posilování znalostí.Tato metoda je výjimečná tím, že díky ní děti vnímají angličtinu jako druhý jazyk, ne jako cizí. Pomocí propracovaného systému speciálních her, zábavy a názorných ukázek porozumí angličtině i roční nemluvňata, které se teprve učí komunikovat ve svém mateřském jazyce. Helen Doron Early English napodobuje tento přirozený proces a učí dítě anglicky stejně jako se dítě učí svému mateřskému jazyku s pomocí materiálů, které Helen Doron léta vyvíjí. Děti slyší CD s programem Helen Doron Early English znovu a znovu, aniž by jim věnovaly aktivní pozornost nebo se jim snažily porozumět. Za nějaký čas si tak dítě přirozeně a v prostředí domova osvojí zvuky, slova i gramatické struktury anglického jazyka.

Jak probíhá výuka?
Děti kurz absolvují v malých skupinkách. Při hodině se velmi rychlé střídají a opakují vícesmyslové aktivity přizpůsobené věku dětí. Řídíme se poznatkem, že člověk si nejvíce pamatuje informace spojené s emocemi. Lektoři tak veškeré aktivity dělají společně s dětmi a mluví na ně pouze anglicky.

Proč by se nemluvňata a malé děti měly učit angličtinu, k čemu je to vlastně dobré?
V průběhu prvních šesti let života dítěte mozek nejvíce absorbuje fakta a informace a ukládá je do paměti. Rozvoje mozku dítěte může být dosaženo tím, že mu poskytneme příslušnou informaci. I přes značnou složitost, kterou zahrnuje proces výuky jazyka, dítě je obvykle schopné zvládnout jeden i více jazyků ve věku tří let, mnohdy i dříve. Učení se druhému jazyku v raném věku napomáhá vývoji mozkových buněk dítěte a rozvíjí tak jeho inteligenci, rozšiřuje mentální kapacitu dítěte, a to nejen pro jazyk jako takový, ale pro veškeré aktivity a učení.Čím je dítě mladší, tím snadnější a přirozenější je pro něj naučit se jazyk. Seznámení se s angličtinou v raném věku pomůže dítěti uspět v budoucnu při hodinách angličtiny ve škole a samotná výuka jazyka ho bude bavit.

Myslíte, že je výuka jednou týdně efektivním způsobem, jak naučit dítě anglicky? Jistě nejlepším řešením by bylo najmout si učitelku, která bude na dítě mluvit anglicky každý den. Přesto, přináší i tento způsob výuky (jednou týdně) „hmatatelné" výsledky?
Pozor! Děti do našich kurzů docházejí jednou týdně, ale jinak jsou angličtině vystaveny denně. Každé dítě, které se zapíše do našeho kurzu, dostane výukový set, který obsahuje CD, které doma poslouchá a učí se tím jazyku. Význam všech slov mu objasní lektor na hodině. Jak jsem se již zmínila v našich kurzech se hovoří pouze anglicky a děti se učí aktivně jazyk používat. Jak to funguje je již vysvětleno v první otázce. Výsledky samozřejmě máme, jsou to naši žáčci, kteří se na každou hodinu těší a jejich spokojení rodiče, kteří jsou ve výuce přítomni a vidí pokroky svých dětí. Já osobně jsem velmi spokojena. Zda je nejlepším řešením si najmout učitelku, která bude s dítětem mluvit anglicky každý den, je na zvážení každého rodiče, jak si představuje „výuku" dětí v tomto věku a hlavně, co od toho očekává. Já jsem se vydala jinou cestou. Metodu Helen Doron jsem objevila díky svému synovi (20 měsíců), protože jsem chtěla a chci, aby se naučil druhému jazyku bez větších problémů, formou hry a byl v kolektivu stejně starých dětí. Každý kdo má zájem se k nám podívat a promluvit si o našem systému výuky, ať zavolá a objedná se na ukázkovou hodinu se svým dítětem. Je to nezávazné a zdarma. Kontakt je v sekci volný čas, kroužky pro děti. (Angličtina pro děti - HELEN DORON)

Je ve Zlíně zájem o tuto metodu výuky angličtiny? Jaká je nějčastější klientela, dá -li se to takto specifikovat?
Zájem je poměrně velký. V současné době učíme 80 dětí a další děti čekají na otevření nových kurzů. Snažíme se, aby tyto kurzy byly dostupné pro všechny děti. Nejpočetnější skupinkou jsou děti ve věku od 2-7 let. V tomto školním roce nově otevíráme kurzy pro děti od 3 do 18 měsíců. Rodiče, kteří k nám vodí své starší děti, automaticky zapisují i ty mladší. Jelikož vidí, již ani ne po roce docházky velké pokroky. Jak říká jeden uznávaný americký psycholog Glenn Doman: „All tiny children are linguistic geniuses" (Všechny malé děti jsou jazykoví géniové).

Děkuji za rozhovor. 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb