RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Ahoj Martino. Už nějakou dobu se věnuješ kulturní scéně Zlína nebo dokonce Zlínského kraje. Jak jsme na tom, co se týče množství i kvality kulturních akcí v porovnání s jinými regiony, kraji?
Musí se srovnávat jen srovnatelné. Je nesmysl srovnávat Zlín s Brnem nebo Olomoucí. S jinými srovnatelnými regiony (například s Pardubicemi) není tady kultury méně a není ani nijak horší. Vnímám stížnosti lidí, že kultury je tady málo, ale to si nemyslím. Spíš lidé ve Zlíně nejsou zvyklí kulturu vyhledávat. Vždyť několikrát do měsíce hraje Filharmonie Bohuslava Martinů (a to i populární věci!), Městské divadlo má tuto sezonu osm (!) premiér, připraveny jsou různé žánry - pohádka, muzikál, komedie, dramata. Nedaleko je i Slovácké divadlo, které také nabízí atraktivní program. Ve Zlíně je několik klubů, v nichž se pravidelně konají koncerty taktéž různých žánrů. Svůj "stánek" v podobě klubu Masters of Rock Café tady mají příznivci tvrdé muziky. Kavárna Balkan expres dělává autorská čtení, stejně tak bývají autorská čtení v Arše, kde se také před každou premiérou v divadle koná Klevetivá středa s tvůrci připravovaného titulu. Výtvarné umění je zastoupeno nejen v Domě umění a na zlínském zámku, ale také v řadě soukromých galerií, například v Galerii pod radnicí. Koná se řada velkých akcí - hudební festivaly, divadelní (například se teď chystá divadelní přehlídka Naráz) a vlastně i filmový festival.

Berou lidé ve Zlínském kraji kulturu jako důležitou součást jejich života, nebo je spíše jako něco navíc, "nadstandard".. Jsou ochotni dávat peníze za kulturu?
Musím opakovat, že spíš problém v kulturním životě vidím v tom, že lidé nejsou ve Zlíně zvyklí kulturu vyhledávat. Peníze si myslím, jim není líto vydat. Vstupné na koncerty velkých hvězd bývá skutečně vysoké. Například na kapelu Kabát to bylo snad 300 korun, přesně už nevím, a přišlo asi 15 tisíc lidí.

Pokud bychom se měly zaměřit na kulturní akce pro rodiny s dětmi, jak jsme na tom? Je jich dostatek a jsou na dobré úrovni? I když by se dalo jistě diskutovat o tom, co to dobrá úroveň znamená.
Kulturní akce pro děti zabezpečuje většinou Městské divadlo a Malá scéna. Na obou bývají hezké pohádky. Novinkou letos bude program filharmonie pro děti. Filharmonie připravila dva koncerty, jeden bude před Vánocemi, druhý v březnu bude věnovaný Ludwigu van Beethovenovi. Pěkné akce, na které je možné vzít děti, dělají v Muzeu jihovýchodní Moravy na zámku ve Zlíně. Nejsou to speciální programy pro děti, ale výstavy, které by dokázaly děti zaujmout. Například takhle tam měli výstavu o strašácích, hezké bývají vánoční výstavy. Teď tam je ukázka bydlení v první polovině minulého století. Je to i poučné, děti to skutečně baví, mám to odzkoušené na vlastních :-).
Společenské akce pro děti mají podobu různých karnevalů či pohádkových lesů. Nemůžu zapomenout na monstr dětskou akci - filmový festival, ten je skutečně suprový, včetně doprovodného programu.

Chybí ti přesto ve Zlíně některý žánr či druh kulturních akcí?
Nebylo by fér, abych říkala, že mně ve Zlíně něco z kultury chybí, protože z časových důvodů zdaleka nevyužiji ani stávající nabídku.

Které pravidelné kulturní akce patří mezi tvé nejoblíbenější? Které bys doporučila?
K mým oblíbeným pravidelným akcím patří divadlo - Městské i Malá scéna, výstavy v Muzeu jihovýchodní Moravy, koncerty - samostatné i na festivalech, například Masters of Rock ve Vizovicích, Trnkobraní. Teď v nejbližší době se těším na premiéru muzikálu Kabaret v Městském divadle a na diashow cestovatele Leoše Šimánka (ta bude 16.10. v Academia centru).

Marti, díky za rozhovor. 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb