RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Bc. Libuší Tomanovou, poradkyní v oblasti osobnostního a kariérového rozvoje ve firmě Marlin B

Rozhovor s Bc. Libuší Tomanovou, poradkyní v oblasti osobnostního a kariérového rozvoje ve firmě Marlin B

Libuško, ty děláš mimo jiné i poradenství pro ženy po rodičovské dovolené. O co si tyto ženy nejčastěji říkají? Co nejvíce od tebe potřebují?
Mám potřebu nejprve objasnit, na jakém poli se pohybujeme. V naší firmě realizujeme poradenství a vzdělávání uchazečů o zaměstnání, zájemců o zaměstnání, zaměstnanců soukromého i státního sektoru a také široké veřejnosti. Hlavní pole našeho působení je poradenství a vzdělávání v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti. Nabízíme tedy poradenství a rekvalifikační kurzy pro uchazeče, kteří mají zájem o další vzdělávání a chtějí využít naší pomoci k hledání možností řešení své situace. Tyto naše nabídky může kdokoliv shlédnout na našich webových stránkách www.marlin.eu, kde je můžete najít pod různými projekty. Vedle absolventů škol a uchazečů ve věkové kategorii kolem 50 let jsou naší cílovou skupinou také ženy po mateřské dovolené. Tuto cílovou skupinu zahrnoval například nadregionální projekt Slunečnice, který bude tento měsíc ukončen. V rámci tohoto projeku jsem poskytovala ženám po rodičovské dovolené (nebo během ní) poradenství v rozsahu cca 40 hodin ve skupině + individuální konzultace.

A teď tedy k tvé otázce. Od těchto žen nejčastěji slyším, že jim chybí společenský kontakt mimo prostředí domácnosti. Chtějí změnit stereotyp svého života - což je také časný důvod k přihlášení se do našich projektů/poradenství. Často se objevuje potřeba zlepšení v komunikaci, řada žen uvádí, že doma "hloupnou". Většina komunikace probíhá s dítětem a pro rozvoj dítěte. Další velkou potřebou je dělat něco jen pro sebe. V rámci našich projektů (tedy při opětovném vstupu na trh práce) jsou nejčastější témata:
- jak si najít zaměstnání, když mám malé děti
- jak uspět u výběrového řízení
- jak zvládat nervozitu/trému
- jak zvládnout zaměstnání, péči o děti i domácnost
- jaké možnosti mám ve své situaci, co mám teď dělat, jaké jednotlivé kroky podniknout
- jak přimět rodinu (často manžela/přítele), aby si odvykl na to, že jsem pořád doma
- zlepšit se v komunikaci
- naučit se napsat životopis tak aby zaujal
- jak říct "ne"
- stát si za svým názorem
- zvýšení sebevědomí

a mnohé další. Témata každé skupiny a každé klientky se liší. Témata týkající se více klientek se zpravidla řeší ve skupině a ostatní (často citlivější) témata pak při individuálních konzultacích.

Myslíš, že se žena může připravovat na vstup na trh práce už v průběhu rodičovské dovolené?
Samozřejmě ano. Dokonce si myslím, že příravou během rodičovské dovolené může žena vstup na trh práce podstatně ovlivnit. Nejrůznější kruzy, vzdělávání, zájmové aktivity, samostudium, Internet... možností je opravdu hodně. Stejně tak si může žena zvolit, zda přípravu bude podnikat z domu nebo "vyrazí" za přípravou do nějaké další organizace. Řada klientek, které absolvovaly naše projekty, byla toho času ještě na rodičovské dovolené a návrat na trh práce je teprve čekal.

Mají tyto ženy , pokud jsou zapojeny do projektu, podporu od svého okolí? Podporuje je partner, jaké máš zkušenosti?
Zde je to velmi různé. Některé ženy mají plnou podporu partnera i okolí a některé sdělovaly, že musely doma dlouho bojovat za to, aby je vůbec "pustili do kurzu". Co se týče mých klientek, více převažoval druhý případ. Samozřejmě je to jedno z témat, na kterém se v poradenství ať již skupinově či individuálně dá pracovat. Myslím, že zde se během poradenství může stát celá řada změn, které pak mohou vést ke spokojenějšímu životu celé rodiny.

V čem jsou na konci poradenství ženy jiné než na začátku? Jaké konkrétní posuny, změny, nejčastěji vidíš?
Nejčastější posuny vidím v tom, že ženy na konci poradenství více vědí, co chtějí (jednak na trhu práce - profesně, a taky vůbec v životě) a taky vědí, co pro to mají udělat. Mají více jasno ve své situaci a v tom, co v jejich situaci lze podniknout. Často sdělují: "Teď už vím, jak napsat životopis, jak komunikovat se zaměstnavatelem, jak to vysvětlit doma partnerovi.." Ví, co chtějí a ví, jak si za tím jít. Často uvádějí zvýšení sebevědomí, cítí se jistější, otevírají se jim nové možnosti, které do té doby neviděly. Cítí se spokojenější, vedou plnohodnotnější život.

Mají zaměstnavatelé právo ptát se u přijímacího pohovoru na počet, věk dětí? Proč to dělají?
Zaměstnavatelé by se samozřejmě u výběrového řízení na počet a věk dětí ptát neměli. Zpravidla tak ale činí. Každý zaměstnavatel chce mít schopného a spolehlivého zaměstnance. Počet dětí a věk jsou pro zaměstnavatele důležité informace především z hlediska docházky do zaměstnání. Zaměstnavatele často uspokojí, pokud žena uvede, že má zajištěné hlídání nebo jinak zajištěnou péči o dítě.

Kdy je žena vlastně nejatraktivnější na trhu práce?
Dle mého názoru je žena na trhu práce atraktivní pořád stejně. Pokud ví, co chce a jde si za tím. Mít děti není překážka v nalezení vhodného zaměstnání stejně jako věk či pohlaví samotné. Dokládá to řada dnes již pracujících klientek.
Atraktivní je ta žena, která zaměstnavateli má co nabídnout. To je vlastně další z témat, které v poradenství zpravidla zaznívá. Často ženy sdělují, že nic neumí - společně pak dojdeme na celou řadu schopností a doveností. Pak je už jen naservírovat zaměstnavateli. Dle mého názoru tedy atrativitu na trhu práce neovlivňuje tolik věk/děti a podobné okolnosti. Je to žena samotná, to jaká je, to jak ke své situaci přistupuje.

Libuško, díky za zajímavý rozhovor.. 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb