RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Ing. Ivanou Tichou, laktační poradkyní - I. část

Rozhovor s Ing. Ivanou Tichou, laktační poradkyní - I. část

Možná tento rozhovor budou číst i ženy, které o službách laktačních poradkyň vůbec nevědí.. Zkusme tedy na úvod zodpovědět první stěžejní otázku našeho rozhovoru. Kdo to vlastně laktační poradkyně je a co nabízí?
Laktační poradkyně je žena se zkušenostmi s kojením, buď maminka s vlastním kojením, nebo i zdravotník, proškolená laktačním ligou. Laktační poradkyně by měla být mamince nápomocna radou při problémech s kojením, případně návštěvou s praktickou ukázkou a hlavně psychickou oporou.

Ivi, jak se ty jako laktační poradkyně i matka několika dětí díváš na kojení na veřejnosti? Je patrný vývoj co se týče pohledu společnosti na tuto záležitost?
Jsem maminka 4 dětí narozených v rozmezí let 1999-2007 a také jsem si prošla tímto vývojem. Zatímco jsem s prvním hladovým miminkem běžela domů, dnes již kojím kdekoliv a kdykoliv, jak je potřeba. Nesetkala jsem se zatím osobně s nějakým negativním pohledem, ženy toto chápou a muži oči odvrátí, když je potřeba..

Je opravdu v průběhu kojení třeba upravit stravu nebo režim kojící ženy? Má kojící žena jíst za dva nebo za tři, jak lze občas slyšet?
Kojení není nějaký zvláštní stav, kdy by žena měla „projídat" to, co „vykojí". Správná pestrá strava je základem nejen pro kojící matku, ale i pro každého z nás. Takže hodně zeleniny, ovoce, dostatečný pitný režim, celozrnné pečivo, libová masa - drůbež, ryby, ale samozřejmě i to, co nám udělá radost a potěšení v době, kdy prokojíme celé dny a měsíce.. Některá miminka mohou být citlivější na maminčino stravování, takže by se maminky měly vyvarovat některých druhů potravin, ale je to individuální.

Co dělá problémy? Jsou to nadýmavé druhy zeleniny (květák, brokolice, zelí, kapusta, hrášek) a ovoce (hroznové víno), čerstvé pečivo, luštěniny, sladkosti (velký obsah cukru), některé bylinné čaje (máta, šalvěj), bublinkové nápoje. Problém většinou rychle vymizí, je třeba se příště vyvarovat těchto potravin. Miminka jsou více náchylná k podobným reakcím (kožní, nadýmání) z počátku kojení.

Alkohol a kouření ke kojení nepatří, ale dáme-li si trošku vína či piva, neuškodí to. Pití kávy se nezakazuje, spíše jeho množství je rozhodující. Vhodné je kávy doplnit mlékem nebo použít bezkofeinové kávy. Ale opravdu je to dost individuální, jak jsem i já sama pozorovala u svých dětí. Jednomu vadilo vše z výše uvedeného, druhému skoro nic. Doporučuji také pít různé bylinné čaje a směsi pro kojící matky - jako prevenci vůči problémům s nadýmáním, taktéž na zvýšení tvorby mléka.

Jak řešit bolest při kojení, jsou vhodné nejrůznější pomůcky? Jak moc důležitá je technika při kojení?
Kojení nemá bolet, má být příjemné pro matku i dítě. Pokud mne při kojení něco bolí, je někde chyba - většinou v technice kojení. Je to široká otázka, vše se řeší individuálně. Laktační poradkyně zjistí příčinu a poradí změnu. Také se dají využít internetové stránky Laktační ligy nebo různé brožurky o technice kojení a řešení problémů.

S tím souvisí i využití pomůcek při kojení. Přirozené je kojení maminka - miminko, jakákoliv jiná „překážka" kojení omezuje, někdy se indikuje, např. kloboučky při vpáčených bradavkách. Doporučuji všem maminkám hlavně v počátcích kojení používat sběrače mléka, nejen na sbírání mléka, ale také z důvodu hojení bradavek, aby byla prsa v suchu a ne ve vlhku. Sběrače se dají používat doma, jinak na venek je možné použít vložky do podprsenek, důležité je zvolit správný typ, nerozhoduje cena, ale kvalita. Jsou typy i neprosakující, popř. téměř neviditelné pod oblečením. 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb