RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Ing. Ivanou Tichou, laktační poradkyní - II. část

Rozhovor s Ing. Ivanou Tichou, laktační poradkyní - II. část

Někdy dochází k situacím, kdy kojící matka svěří z nejrůznějších důvodů krmení miminka někomu dalšímu. Jakým způsobem můžeme miminko alternativně dokrmovat, aniž bychom co nejméně narušili přirozený proces kojení?
Nejlepší pečující osobou pro kojené miminko je samozřejmě maminka. Pokud maminka potřebuje něco vyřídit, odpočinout si, jezdí studovat, pracuje nebo je v péči lékařů, je možné miminko dále kojit. Chce to toleranci partnera či prarodičů a odvahu a sílu maminky. Mléko můžeme sbírat, skladovat v lednici, mrazničce a po ohřátí miminko nakrmit z hrníčku, lžičkou, apod. Láhve s dudlíkem se nedoporučují z důvodu jiné techniky sání. Pokud je maminka mimo domov, samozřejmě musí mléko odstřikovat v době, kdy by normálně kojila.

Kdy nejlépe odstavit dítě a jakým způsobem to nejcitlivěji provést? Máš nějaké tipy, náměty, zkušenosti?
Kojení se doporučuje nejméně 6 měsíců výlučné, u alergiků se dá toto období prodloužit a v kojení pokračovat třeba do dvou let věku dítěte, jak to vyhovuje a potřebuje - společně s příkrmy. Většinou se miminka odstaví sama. Nedoporučuji náhlé odstavení, ale postupné. Nahrazovat jednotlivé dávky mléka postupně něčím jiným, krmením jinou osobou než maminkou, ale nezapomínat na kontakt s miminkem - hlazení, mazlení, konejšení. Někdy je kojení právě tímto miminku příjemní a vyžaduje jej nejen kvůli naplnění pocitu hladu a žízně.

Řešila jsi nějaké speciální situace v souvislosti s kojením?
Nejčastějšími problémy, s kterými se na mě maminky obracejí, jsou problémy s bolavými prsy, bradavkami, spavá miminka, užívání léků při kojení.

Pojďme se podívat konkrétně na zlínskou porodnici - je personál kompetentní, schopný, ale i ochotný nabídnout kvalifikovanou pomoc kojícím ženám?
Se zlínskou porodnicí jsem neměla problémy, pracují tam i sestřičky laktační poradkyně. Důležité je se ptát a ptát, ať nedorazíme domů s pocitem, že nic nezvládáme, co se týče kojení. Laktační liga pracuje při Thomaerově nemocnici v Praze, tam funguje i pomoc během doby, co je žena doma.

Je ve Zlíně dostatek laktačních poradkyň? Jaký je vůbec ve Zlíně zájem o tyto služby?
Z internetových stránek Laktační ligy zjistíme počet i kontakty na všechny laktační poradkyně. Já jsem měla štěstí, že kurz probíhal před lety právě ve Zlíně. Funguji hlavně po telefonu, maminky volají a domlouvají se tímto způsobem. Jelikož poradenství není mou pracovní náplní, nestěžuji si na množství klientek. Není asi závratné a to i vzhledem k tomu, že je nás na Zlínsku více. Maminky jsou také daleko informovanější než dříve a mají k dispozici internet. Co mě mrzí? Často nemám zpětnou reakci, maminky volají v případě problému, pak už se neozvou. Naopak mě těší výborná spolupráce s Laktační ligou i s MUDr. A. Mydlilovou. Pro zajímavost - poslední telefonát byl od zaměstnankyně azylového domu pro matky s dětmi, která potřebovala pomoci klientce s miminkem.

Ivi, co finance? Přece jen je potřeba si pro klientky udělat čas, dopravit se, připravit se na setkání. Jaké jsou aktuální sazby laktačních poradkyň?
Laktační poradenství není pro mě výdělečná činnost, záleží tedy na domluvě s maminkou. Jak jsem zmiňovala, velkému počtu maminek stačí telefonická konzultace. Můžeme se domluvit i na osobní návštěvě, pak je možné domluvit odvoz poradkyně nebo zaplacení cestovného. Některé poradkyně pracují v rámci mateřských center, center volného času či jiných zařízení pro malé děti. Potom je potřeba sledovat podmínky jednotlivých zařízení.

Možná jsou ve Zlíně ženy, které by se rády staly laktační poradkyní. Je potřeba nějaké zvláštního vzdělání, zkušeností? Jak se je možné stát se matkou poradkyní?
Určitě doporučuji obrátit se na Laktační ligu. Poradkyní může být matka s vlastními zkušenostmi s kojením, která projde školením, udělá zkoušku pro obdržení certifikátu. Velmi vhodné je se i nadále vzdělávat - liga pořádá semináře, kurzy, další možností je získávání informací přes internet.

Děkuji za rozhovor. Kontakt na Ing. Ivanu Tichou najdete v sekci Zdraví, Laktační poradkyně. 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb