RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Rozhovor s Mgr. Alenou Rusovou, jednatelkou humanitární organizace Samari, o.s., s Ing. Petrou Novákovou, vedoucí projektu Paprsky naděje

Rozhovor s Mgr. Alenou Rusovou, jednatelkou humanitární organizace Samari, o.s., s Ing. Petrou Novákovou, vedoucí projektu Paprsky naděje

Co je Samari? Jak vlastně vznikl nápad zřídit ve Zlíně dobrovolnické centrum?
Samari, o.s. je zlínská dobročinná organizace, která v rámci svého programu pomáhá v tuzemsku i v zahraničí. Jejím hlavním cílem je podpora vzdělávání v nejchudších oblastech světa, rozvoj dobrovolnictví a pomoc lidem v nouzi.
Název Samari vychází z biblického příběhu o milosrdném Samaritánovi, který poskytnul nezištnou pomoc zraněnému, nemohoucímu člověku. Zasel tak semínko, z něhož později vyklíčila většina hnutí s humanitárním a rozvojovým obsahem.

Předsedou Samari, o.s. je František Tomanec, dlouholetý vedoucí Dobrovolnického centra (DC) ve Valašském Meziříčí. Nadchnul nás myšlenkou založení DC i ve Zlíně. Nelitujeme! Je to zajímavá a užitečná práce.

Paní Rusová, práce s lidskými zdroji je v každé organizaci stěžejní složkou a předpokladem kvalitního fungování organizace. Jak probíhá výběr dobrovolníků, máte nějaká kritéria pro příjímání dobrovolníků?
Dobrovolník vyplní jednoduchý dotazník. Při pohovoru ujasní své představy o dobrovolnictví a seznámí se s představami našimi. Poté zájemce pozveme na schůzku s dobrovolníky a pracovníky Samari. Díky spolupráci s lektorkou Mgr. Janou Vodákovou a nově s Hasičským záchranným sborem můžeme dobrovolníkům nabídnout také pravidelné vzdělávání.

V jakých zařízeních a jakou činnost nejčastěji pak dobrovolníci vykonávají?
V současné době aktivně spolupracujeme se sedmi přijímacími organizacemi sociálního zaměření ve Zlíně a okolí. Dobrovolníci se mohou zapojit do těchto programů: Děti a mládež, Senior, Handicapovaní, Krizové události, Zahraniční brigády.

Jak vypadá typický dobrovolník pracující v Samari?
Bez ohledu na věk je zapálený pro věc, aktivní, spolehlivý, přátelský, obětavý a radostný. Touží po sebevzdělávání a má potřebu dělit se s druhými o své zážitky a zkušenosti.

Pojďme se podívat na druhou stranu, stranu partnerské organizace, která dobrovolníky přijímá. Je ze strany zlínských organizací vůbec o dobrovolníky zájem?
Ano, je, potřebovali bychom nejméně 40 dobrovolníků, zatím jich máme kolem 24 a těšíme se na další.

Jednou z dalších aktivit občanského sdružení Samari jsou Paprsky naděje - adopce dětí na dálku. Projekt máte na starosti vy, paní Nováková. Kolik máte v současné době volných i "adoptovaných" dětí?
Projekt Paprsky naděje se zaměřuje na podporu vzdělání dětí jedné z nejchudších zemí světa. Svého sponzora již našlo 265 bengálských dětí. 84 na svého sponzora stále čeká. Pokud někdo ze čtenářů portálu www.rodinavezline.cz uvažuje o pomoci bengálským dětem - zavolejte, napište nebo nás osobně navštivte v naší kanceláři. K výběru Vám nabídneme karty dětí s jejich fotografiemi a popisem rodinné situace a domluvíme další podrobnosti spolupráce.

Přispívá finančně město Zlín či Zlínský kraj na záslužnou činnost vašeho sdružení?
Zlínský kraj naše akce podporuje. Například hejtman Zlínského kraje pan Libor Lukáš převzal záštitu nad první akcí Samari, o.s. - dražbou dětských obrázků a také nad výstavou fotografií o Ukrajině. Zlínský kraj finančně podpořil Dobrovolnické centrum Samari. Město Zlín nám dalo do bezplatné výpůjčky kancelář na Burešově.

Cítíte podporu ze strany veřejnosti?
Jistě. Lidé nejenom ze Zlína naši činnost podporují různými způsoby. Jsme za ně velmi vděční a jejich pomoci si vážíme.

Milé dámy, ať se vám daří, přejeme radost z adoptovaných dětí i dalších dobrovolných pracovníků, kteří se určitě po přečtení článku dostaví..

Více informací najdete na www.samari.cz, případně volejte na tel.: 577 012 084.

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb