RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Lžička plná cukru… 150 praktických rad a nevšedních triků při výchově dětí od Sabine Bohlmannové.

Lžička plná cukru… 150 praktických rad a nevšedních triků při výchově dětí od Sabine Bohlmannové.

Lžička plná cukru... 150 praktických rad a nevšedních triků při výchově dětí od Sabine Bohlmannové.

Dostala se mi do rukou kniha s hravým obalem a názvem Lžička plná cukru... oslaďte si výchovu zábavou a fantazií! Knih o zpestření všedních dnů s dětmi jsem přečetla několik, ale je pravda, že tuhle mám otevřenou nejčastěji.

Autorka Sabine Bohlmannová je „jen obyčejná máma" a ne psycholožka, jak sama píše, která se snaží podívat na různé věci z jiné perspektivy a nebojí se experimentovat. Jejím mottem je: Nekárejte své děti, ale oslaďte sobě i dětem denní rutinu. Má syna Jakuba a o dva roky mladší dceru Pavlínku. Nejen pro ně napsala a nakreslila dětské knížky, které ji dodaly odvahu k dalšímu kroku sepsat tuto knížku rad a příběhů pro malé i velké publikum, kde navrhuje, jak si osladit všední den s dětmi nápady a fantazií.
Dočteme se o zkoušce odvahy, o uklízení, o rodinné radě, o dohodách, o jízdě autem a čekání, o noční výpravě, o truhlici s poklady, o narozeninovém tajemství nebo o vlastnoručně namalované girlandě. Autorka také přidává Desatero první pomoci rodiče, do kterého dává rady, jak načerpat nové síly.

Knihu Lžička plná cukru jsem dala k nahlédnutí několika maminkám. A jejich ohlasy?
„To je fajn, dobrý nápad jak se zbavit dudlíku."
„Zkoušeli jsme doma popletené pohádky. Tak jsme se nezasmáli už dlouho."
„Líbí se mi, že myslí i na rodiče jak kolikrát přežít náročné dny."
„Zdá se mi dobře a jednoduše napsaná. Výstižné!"
„Kolikrát tam jsou věci, které jsou jakoby samozřejmé, ale nenapadlo by mě to v tom kolotoči s dětmi."

Obsah:

Rady a triky pro všední den
Každodenní trampoty - řekněte to jinak
O spaní a nemocech
Berte vážně pocity
Vzteklí šotci
Hádky podle pravidel
Chování ve 21. století
A teď trochu domácnosti...
Co je čas? Kolik je to peněz?
Aby učení nebylo mučení
Hry doma i venku
Deštivé dny
Jízda autem a čekání
Venku a na dvoře
Na cestách - ve městě, na venkově, u řeky
Lepenkové království
Naše rodinná knihovna
Umění
Další nápady na tvoření
Dárečky
Miminka a malé děti
Dětské narozeninové oslavy


Ukázka z knihy:

Kuličky, křídy a barvy na obličej
Nechci, abyste mi špatně rozuměli. Je důležité, aby si děti vymýšlely vlastní hry a dospělí je při tom nerušili. Ale je povoleno přispět tu a tam s trochou do mlýna, pak se opět stáhnout do zdvořilého ústraní a hrát prvotřídního diváka. Často se předem prozřetelně vyzbrojím různými věcmi, které by dětem při hraní mohly přijít vhod. Tato záchrana dobré nálady velmi často zůstává schovaná v tašce. Vznikne-li totiž nějaká hra sama od sebe, působí rušivě, když se do ní vměšuje dospělý.
A tak s sebou občas vezmu na hřiště sáček kuliček, kbelík kříd nebo barvy na obličej. Křídou se dají nakreslit na chodník kruhy, z nichž každý má bodovou hodnotu. Potom se může cvrnkat a počítat do sytosti. Pro mrňousky, jejich šlapadla a odrážela maluji různě se klikatící cestičky včetně semaforů, dopravních značek, přechodů pro chodce a policejní stanice. Takové stezky a dráhy se často použijí vícekrát za den. To když se na hřišti odpoledne objeví předškoláci a školáčci s koloběžkami a inlajnami.
Už jste zkusili uspořádat Výstavu pouličního umění? Probíhá to tak, že na zem načrtnu křídou řadu rámů /jako v galerii/, do kterých malí Pinkasové a Monetiové zasadí svá malířská veledíla. Pak každý obraz dostane název, který se napíše pod něj. Vernisáž může začít! Když vybalím z tašky obličejové barvičky, bývá další hraní pořádně rozpustilé, protože si každý může říci, čím dnes bude. Stanoví se hlavní téma dne, podle kterého se děti přemění na zvířátka v zoo, elfy nebo bájné bytosti.

Dabing
Když venku padají trakaře, otestujte, jaké je zapůjčit svůj hlas jiným lidem. Přiznávám, že mě to ukrutně baví, a také si tím vydělávám na živobytí. Dabuji totiž cizí herce a kreslené postavičky. Nejdůležitější je vybrat správný tón hlasu a dávat pozor, abyste začali mluvit, když vaše postava otevře ústa. A v ideálním případě skončili větu současně s ní.
Na podobném principu si hrajeme i doma:
A: Stojíme u okna a pozorujeme lidi, kteří si na ulici povídají. Protože jsou od nás daleko, nevíme, co přesně říkají, a tak mim „odečítáme" ze rtů. Takhle přijde třeba paní Otesánková k paní Šmakové a spustí: „Já mám takový hlad, že bych vás nejradši na místě spořádala." A paní Šmaková vstřícně odvětí „Jen žádné upejpání! Doporučuji kečup a majonézu. S tím chutnám naprosto výtečně!"
B: Na vysokém stromě před naším domem sedávají hejna vran. Vypadá to, jako by tam sněmovala. Takže zalovte ve svém rejstříku hlasů pro ty řádně krákavé: „Pozorrr, pozorrr, obrrrovský vedraní kongrrres, musíme prrrobrrrat, jak vyzrrrát na hrrrdličky. To jsou ale trrrdla, starrrají se výhrrradně o cukrrrování."
C: Zábavné je, když si u filmu nebo reklamy vypnete zvuk a namlouváte vlastní texty. Přiznávám, že to působí bláznivě a legračně. Ale legrace se bohužel ze života dospělých vytratila. Parodujte a přehánějte! Ať publiku burácí smíchy!!!

Knihu Lžička plná cukru z německého originálu přeložila Eva Hudcová, vydal Práh s.r.o. 2010.

V. H.

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb