RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Dítě a pes – skvělý tým. Kniha plná praktických rad pro rodiče.

Dítě a pes – skvělý tým. Kniha plná praktických rad pro rodiče.

Žijete s „nejlepším přítelem člověka" nebo touží vaše dítě po pejskovi? Zkusme si o tématu Dítě a pes přečíst...

Dítě a pes
Spolu - bezpečně - spokojeně
Rady - výchova - výcvik

Dagmar Cutková
Nakladatelství Práh 2011
Z německého originálu přeložila Eva Hudcová

Dítě a pes - skvělý tým
„Soužití se psy působí pozitivně na vývoj dětí. Posiluje sociální příslušnost, pravomoc a zodpovědnost, což už je dostatečným důvodem, abychom si do rodiny vzali psa. Kniha ukazuje, na čem všem záleží, co bychom neměli při výběru rodinného psa přehlédnout, jak svého psa připravíme na příchod miminka a jak děti hravě naučíme správnému zacházení se psy. Věcný, srozumitelný rádce se zaměřuje na praktické rady pro rodiče a všechny ostatní, kteří se pracovně nebo soukromě zabývají tématem DÍTĚ A PES." Píše Dagmar Cutková - spisovatelka, certifikovaná cvičitelka, poradkyně pro rodiny v této oblasti a vedoucí psí školky.

Z obsahu jen vybírám kapitoly:
Existuje ideální rodinný pes?
Komunikace dětí a psů...
Běžet, křičet a řítit se na psa.
Zdvihání a nošení.
Správné podávání pamlsků.
Bezpečně na cestách.
Hry pro čmuchala.
Psí škola pro dítě a psa?!
Triky jsou skvělá zábava.
Když se děti psů bojí.
Cizí psi - kamarádi našich dětí?
Setkání s volně běhajícími psy.
Když se psi perou.
Úmrtí psa a umění rozloučit se.
Jak dítěti pomoci.

Jak vidíte, kniha se zabývá různými otázkami soužití rodiny s dětmi a psy. Najdeme v ní konkrétní návody jak se chovat v určitých situacích, praktické tipy nebo jak vypadá „psí řeč těla".

Z kapitoly Neskákej na mně!
„My lidé si podáváme ruku. Psi si olizují koutek tlamy, což je pro většinu z nás z hygienického důvodu nepřijatelné. Vyzkoušejte tedy další trik, který uvádím dole. Nikdy se nedotýkejte psa, který na vás skáče. Zkřižte ruce před tělo a bez komentářů se k němu obraťte zády. Vyskakování ztrácí smysl, když si psa nevšímáte. Jakmile pejsek stojí opět všemi čtyřmi tlapami na zemi, otočte se k němu a pochvalte ho. Vždy si k němu dřepněte. Chválení vestoje by ho podpořilo k dalšímu skákání. Tento trik si vyzkoušejte nanečisto bez psa i s dětmi, aby věděly, co přesně mají dělat. Bedlivě hlídejte malé děti. Nejsou vysoké, nemají stabilitu ani sílu skákajícího psa odrazit. Snadno mohou ztratit rovnováhu a upadnout. Buďte připraveni včas zasáhnout a dítě chránit."

Z kapitoly Procházky
„Ráda bych vám představila oblíbenou hru mého synka Lukáše. Až se příště vydáte na procházku, vezměte se s sebou nakrájené psí párečky. Na vyhlédnutém místě připněte pejska na vodítko a zabavte ho. Dítě půjde napřed, najde si hezký keřík a napíchá na něj kousky uzeniny. Něco umístí do výšky čumáku vašeho hafana, něco trochu výše. Musí ale vybrat takový keř, jehož konce nejsou ostré, aby se o ně pes nemohl zranit. Až bude hotové, vrátí se k vám a společně se psem uspořádá „hledání pokladu - buřtíkového keře". Pejsek se může pustit do hostiny. Aby se dostal k dobrůtkám na vyšších větvičkách, potřebuje pomoc dítěte, které větve ohne dolů. Tak se pes naučí, že se někdy neobejde bez pomoci „svých" lidí. Po této „lekci" si všimnete, že pes častěji vyhledává přítomnost dítěte a s očekáváním na něj hledí. Chce být připraven, kdyby se zase vydali hledat „keřík-pamlskovník"."

Tato kniha obsahuje plno barevných fotografií a krátkých výstižných kapitol. Je určená rodičům, ale myslím si, že je vhodná pro „objasnění psí tématiky" také menším dětem za pomoci rodičů a dobře čtivá i pro starší děti.

/har/

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb