RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Děti ze školek chrání na procházkách speciální chodítka.

Děti ze školek chrání na procházkách speciální chodítka.

Zlín - Bezpečnou "chůzí krokodýla" se začnou procházet ulicemi Zlína děti z vybraných mateřských škol zřizovaných městem. Ve snaze zvýšit jejich bezpečnost radnice zakoupila 15 sad unikátních chodítek Walkodile. Ty stoprocentně eliminují riziko vběhnutí dítěte do vozovky a jeho střetu s automobilem.
"Statistiky hovoří jasně, během posledních deseti let zemřelo v České republice při dopravních nehodách 135 chodců dětského věku. Při běžné procházce, kdy se děti drží jen za ruce, stačí malá chvilka nepozornosti a může dojít k neštěstí. Tohle riziko hodláme do značné míry snížit prostřednictvím nových bezpečnostních chodítek, které předáme třem vybraným školkám. Pokud se osvědčí, dokoupíme je v dalších letech i pro zbylé mateřské školy," ujistil náměstek primátora Ondřej Běták.
Bezpečnostní chodítka Walkodile jsou unikátním systémem, který dostal už řadu cen. Stal se například Britským vynálezem roku 2007, mezinárodním Vynálezem roku 2007, jeho autorka, učitelka Elaine Stephen převzala v roce 2011 od britské královny Alžběty II: Řád britského impéria za práci věnující se bezpečnosti dětí v silničním provozu. Záštitu nad systémem převzal pro Českou republiku RDDr. Stanislav Malý, PhD, ředitel Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.
Walkodile tvoří flexibilní páteř z umělé hmoty, držátka a bezpečnostní spony. K těm se připínají bezpečnostní reflexní postroje, které mají na sobě oblečené děti. Jednoho "krokodýla" tvoří vždy maximálně šest dětí. "Nasazení reflexních postrojů a jejich připnutí zabere jen pár minut. Díky tomuto systému se nemůže stát, že by některé z dětí náhle opustilo kolektiv a třeba vběhlo do silnice. Účinný je i při pádu některého z dětí, ty ostatní ho totiž zadrží a nemůže tak dojít ke zranění o dlažbu. Díky tomu, že je Walkodile výrazně označen, jsou také děti na vycházce i velmi dobře vidět," vyjmenoval hlavní výhody "krokodýla" Pavel Fischer ze společnosti BUSINESS AFFAIRS s.r.o., která městu sady Walkodile dodala.
Systém Walkodile je v České republice absolutní novinkou. Dosud jej užívá pouze pár desítek mateřských škol, další stovky už o něj ale projevily zájem. "Zlín je prvním městem v našem kraji, který tuhle novinku pro děti ve svých školkách pořídil," prozradil Ondřej Běták. "Tyto chodítka používáme od začátku školního roku. Děti v nich nepadají, protože ostatní je drží, vnímají chůzi jako hru, mohou se více dívat kolem sebe a sledovat okolí. Tento systém je ideálním prostředkem z hlediska bezpečnosti při chůzi po veřejných komunikacích, kde je automobilový provoz," popsala své několikaměsíční zkušenosti se sadami Walkodile Jarmila Charvátová, ředitelka MŠ Ostrava - Nová Bělá. "Chodítka si chválí i paní učitelky, protože jim ubírají starosti s organizací vycházek," připojila svůj názor Iveta Bidrmanová, ředitelka školky v Pohořelicích v Jihomoravském kraji.
Součástí sad "krokodýla" jsou i reflexní vesty pro učitelky a také přenosný vak, do kterého se dá Walkodile například po příchodu do kina či tělocvičny jednoduše sbalit. Za 15 "krokodýlích" sad město zaplatilo 98 tisíc korun.

Mateřské školy, které obdrží sady chodítek Walkodile:

Mateřská škola Zlín, M.Knesla 4056
Mateřská škola Zlín, Santražiny 4224
Mateřská škola Zlín, Milíčova 867

Zdroj: www.zlin.eu

(str)

 

Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb