RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Přijměte pozvání na tématické interaktivní odpoledne - Bali všemi smysly

Přijměte pozvání na tématické interaktivní odpoledne - Bali všemi smysly

Bali všemi smysly - takový název nese připravovaná akce, která proběhne 14. 5. 2016 od 13:30 h ve zlínském Family Pointu.

Zeptali jsme se Silvy Liškové...

Jaké bylo cestování s malými dětmi do tak vzdálené země?

Zpočátku jsem se obávala délky cesty, ale jak už jsme seděli v letadle z Vídně do Doha v Kataru, kde byl náš první přestup, rychle to opadávalo. Děti byly nadšené. Na letišti a v letadle bylo pro ně všechno nové. Myslím, že to hodně prožívaly a měly oči otevřené dokořán. Navíc v zemích, jako je Katar či Bali, dávají rodičům s malými dětmi všude přednost. Jsou hodně ohleduplní. Odpadává čekání v dlouhých řadách. Na letišti v Kataru, v hlavní odletové hale, je velký dětský koutek s prolézačkama a klouzačkama. Pohybují se tam děti z celého světa. Je to doslova směsice národností. To bylo pro děti taky zajímavé sledovat. Druhá část letu byla přes noc. Děti i já jsme většinu času prospali:) Pak už jsme přistáli na Bali a otevřel se nový svět plný exotiky.

Co bychom se mohli my středoevropani od Balijců učit?

Vnímala jsem tam velké zpomalení času, důraz na tradice a komunitní způsob života. Cokoli Balijci dělají, dělají v daný okamžik naplno. Ať už jde o přípravu jídla, výrobu obětin a přírodních produktů, uměleckou tvorbu, či práci ve službách. Když se soustředí na danou aktivitu, nepřemýšlejí o věcech kolem a nedělají si zbytečné starosti. Nezažijete, že by si na něco stěžovali. Vždy berou věci prostě tak, jak jsou. A co je důležité, skoro vždy s nadhledem a úsměvem.
Vzájemné pouto mezi lidmi z jedné rodiny a vesnice je velice silné. Spíš než na pomoc státu, jsou Balijci odkázáni na vzájemnou pomoc a podporu. To může být také jedním z důvodů, proč si jeden druhého více váží.

Co by se naopak oni mohli učit od nás?

Myslím, že by to mohl být zodpovědnější přístup k životnímu prostředí, třídění odpadů a udržování čistoty na ulicích. Balijci nebo Indonésané obecně mi také přijdou zatím daleko méně odolní vůči lákadlům konzumního způsobu života. Na Bali to díky hinduismu a silné místní kultuře není tak snadné vidět, ale jinde v Indonésii masivní reklamní kampaně velkých nadnárodních společností mění tradiční a dlouho zažitý způsob života. My v Česku nebo ve střední Evropě už snad přecejen lépe dokážeme vyhodnocovat, co pro nás má či nemá nějakou hodnotu. Kéž by to byla pravda:)

V čem se liší každodenní život Balijců od toho našeho?

V podstatě se liší v tempu života. Necítíte spěch, tlak, napětí. Kam spěchat a za čím? Věřím, že slunce, bujná vegetace a komunitní způsob života tomu pocitu napomáhají.

Po čem se ti po návratu z Bali do ČR nejvíce stýskalo?

Po vůni ostrova, pestrých barvách, umění, teple, laskavosti a úsměvu v očích balijských lidí, chuti kokosové vody, pohledu na rýžová políčka a kokosové palmy, a mnohem víc:)

Na co se můžou těšit návštěvníci připravované akce Bali všemi smysly?

Přála bych si, aby během mého odpoledne návštěvníci okusili alespoň na chvíli Bali na vlastní kůži. Budeme spolu poznávat chutě a vůně Bali, budeme si hrát a tvořit. Do všeho budou zapojeni, vše si budou moci sami vyzkoušet či ochutnat. Když teď o tom mluvím, hned bych se na Bali vydala znova:) Budu se těšit!

 

Zdroj: Family Point Zlín

 

(an)

 

 

 

Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb