RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Muzeum připomíná 50 let od vzniku sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně

Muzeum připomíná 50 let od vzniku sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně

Muzeum připomíná 50 let od vzniku sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně

Adrenalin s mapou a buzolou. Tak se nazývá výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která začne vernisáží ve čtvrtek 3. března v 17 hodin. Výstava připomíná 50 let vzniku Sportovního klubu orientačního běhu ve Zlíně. Návštěvníci se v expozici seznámí s vývojem klubu, s jeho významnými představiteli nebo s úspěchy klubu a sportovců. Expozice bude
v 1. podlaží budovy 14 k vidění do 15. května.

Ve vitrínách si návštěvníci prohlédnou řadu trojrozměrných exponátů. „Vystaveny budou medaile a poháry, které nejen klub během svého působení získal. Dále pak obuv, textil nebo také buzoly a mapy, které sportovci při orientačním běhu používali, či doposud používají," řekl kurátor výstavy Dušan Hrdý z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Na osmi panelech je zachycen vývoj orientačního běhu v tehdejším Československu i v současné České republice od 50. let 20. století až po současnost. „Na této časové ose, i na jiných panelech, jsou představeny úspěchy reprezentantů zlínského orientačního klubu, informace o jednom z nejstarších závodů orientačního běhu - o Poháru městu Zlína, který se koná už od roku 1950, a dalších orientačních závodech: Mistrovství republiky, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa," doplnil Dušan Hrdý. Součástí expozice bude i projekce s povídáním Zdeňka Němce - zakladatele orientačního běhu v Československu.
Zajímavostí výstavy je představení jednoho z druhů orientačních sportů - lyžařského orientačního běhu. V této sekci si návštěvník prohlédne vystavené lyže s hůlkami a další předměty, které k tomuto sportu patří. Zaznamenány jsou zde i úspěchy sportovců.
Ve výstavě nechybí ani interaktivní prvky. Návštěvníky čeká orientační cesta s pěti úkoly, na každém úkolu navíc budou mít lidé možnost procvaknout si kartičku. Pro malé děti bude připravena orientační hra nebo orientační pexeso. „Speciální prvkem bude fotoorientační hra - procházka Svitovským areálem s vyhledáváním míst, které jsou vyznačené na mapě a doplnění písmen, které k těmto místům patří, do křížovky," popsal kurátor výstavy s tím, že mapu s fototabulkou budou rozdávat případným zájemcům na výstavě průvodkyně.
Výstava má i další doprovodné výstavy. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně na celý duben připravuje výstavku publikací a časopisů ze sbírky orientačního běhu. Od 6. dubna budou v OC CENTRO Malenovice vystaveny ve dvou vitrínách některé předměty ze sbírky orientačního běhu, dále pak tam budou informace o sbírce a plakáty ze sbírky orientačního běhu na panelových plochách.
Sportovní klub orientačního běhu Zlín byl založen v roce 1966, když již před rokem 1966 byl součástí oddílu turistiky. Oddíl je nejstarším a jedním z největších klubů orientačního běhu v České republice, má za sebou bohatou historii a v jeho řadách působili (a doposud působí) mnozí vynikající závodníci a reprezentanti. Za všechny můžeme jmenovat jména jako Galík, Novotný, Hořínková, Graubnerová, Láznička, Sadílek, Podmolík, Pekárková, Smola, Hančíková či Hradil. V současné době má klub cca 250 členů a rozvíjí bohaté spektrum činností - vychovává nejmladší žáčky i seniorské reprezentanty, pravidelně organizuje vrcholné celostátní závody. Každoročně klub pořádá tradiční závod Pohár města Zlína, který se poprvé běžel již v roce 1950.
Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, v budově 14, až do 15. května. Otevřena bude denně, kromě pondělí, od 10.00 do 18.00 hodin. Více na www.14-15.cz.

Zdroj: 14|15 Baťův institut, p.o.

 

(an)

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb