RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Velikonoce na Valašsku

Velikonoce na Valašsku

Klapotáři, kraslice, folklor i parní vlak. Rožnov ožije velikonocemi

Rožnov pod Radhoštěm - S tradičně bohatým třídenním programem přijde o posledním březnovém víkendu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty 26. do pondělí 28. března otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Skvělým tipem na výlet může být jízda historickým parním vláčkem, který bude na Bílou sobotu do Rožnova vypraven hned dvakrát z Valašského Meziříčí. Příjemným bonusem jistě je možnost navštívení oblíbené Jurkovičovy rozhledny, která bude mimořádně otevřena po celé čtyři dny (od pátku do pondělí), a to vždy od 10 do 16 hodin.

Velikonoce na Valašsku (26. - 28. března, Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. R.)
Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. „Návštěvníci uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky," shrnul ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Bílá sobota
Tradičně hojně navštěvovaný víkend začne Bílou sobotou. Lidé se mohou těšit na velikonoční jarmark s řemeslnými ukázkami. Na pódiu u rybníčku k tomu bude vyhrávat Cimbálová muzika Javořina, v městečku pak Kubalovci ze Staré Bystrice. Skanzen opět přichází i s jednou velmi zajímavou variantou a tipem na skvělý výlet třeba s dětmi. „V sobotu bude také nejen pro milovníky historických vlaků vypravený mimořádný vlak s parní lokomotivou Matěj z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm a zpět," upozornil Jindřich Ondruš. Historický vlak pojme najednou až 260 cestujících, časy odjezdů jsou stanovené z Valašského Meziříčí na 8.15 a 12.30 hodin, z Rožnova na 11.10 a 14.25.

Hod boží velikonoční
V neděli na Hod boží velikonoční bude hostům skanzenu u rybníčku od 10 hodin hrát muzika souboru Kašava ze Zlína. V kostelíku svaté Anny se uskuteční Velikonoční koncert duchovní hudby, ve kterém se představí novojičínský sbor ZUŠ Ondrášek (12.30 a 14.30). „Hu, hu, hu, jaro už je tu" je název programu, ve kterém se v 11.00 a ve 13.30 na palouku Dřevného městečka představí soubor Ostravička z Frýdku-Místku. Od 15 hodin bude pódium Janíkovy stodoly patřit programu "Ej, šlahačka moja..." souboru Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště. „Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky. Hospodyně v Billově chalupě zase vařit jarní polévku a barvit kraslice," přidala další zajímavosti nedělního dne mluvčí Valašského muzea v přírodě Pavlína Polášková.

Červené pondělí
Červené pondělí 28. března bude od 9 hodin ve znamení sváteční šmigrustové pohody, kterou umocní rožnovská cimbálová muzika Jánoš a Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm. V 11 a ve 13.30 hodin se s jarními zvyky, písněmi a říkadly představí dětský folklorní soubor Maleníček z Lipníku nad Bečvou. Jisté je jedno: kdo o velikonočním víkendu přijede do Valašského muzea v přírodě do Rožnova, odnese si spoustu zážitků, podívá se na staré lidové zvyky a řádně tak přivítá jaro. „Po všechny dny mohou lidé vybírat z bohaté nabídky velikonočního zboží a výrobků lidových řemeslníků a občerstvení," doplnila Pavlína Polášková.
Vstupenky na velikonoční pořady si mohou zájemci koupit předem na pokladnách muzea od 15. března 2016, dle běžné otevírací doby.

Pohled na Rožnov seshora
Příjemným bonusem k velikonočním svátkům stráveným v Rožnově pod Radhoštěm bude možnost navštívení oblíbené Jurkovičovy rozhledny, která bude mimořádně otevřena po celé čtyři dny (od pátku do pondělí), a to vždy od 10 do 16 hodin. Turistické informační centrum na Masarykově náměstí v Rožnově bude otevřeno od pátku do neděle vždy od 9 do 15 hodin.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy o.p.s.

 

(an)

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb