RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Klub celiaků Zlín zve na Den bez lepku, akce opět proběhne v kavárně Slunečnice

Klub celiaků Zlín zve na Den bez lepku, akce opět proběhne v kavárně Slunečnice

Dne 4.6.2016 od 9 do 17h se uskuteční „Den bez lepku" v kavárně Slunečnice. Akci pořádá spolek „Klub celiaků Zlín - Bezlepkově ve Zlíně, z.s."

Pro „Den bez lepku" připravil Klub celiaků Zlín bohatý a zajímavý program. V průběhu celého dne se mohou návštěvníci seznámit s prodejci bezlepkových potravin ve Zlíně, dále s místními výrobci a restauracemi nabízejícími bezlepkové jídlo. Celodenně bude možnost posedět v kavárně Slunečnice s velkým množstvím občerstvení bez lepku - zákusky, toasty, polévka a palačinky (mouku na palačinky věnovala firma Rumini, která se na místě také představí). Po celý den mohou návštěvníci využít zahradu s posezením a hracími prvky pro děti. K dispozici bude také hrací koutek, který je součástí kavárny. Den bez lepku bude doprovázen odbornými přednáškami.

Program přednášek:
10:00 MUDr. Lenka Ťoukálková - Celiakie pohledem dětského gastroenterologa
12:00 Ing. Lucie Peclová, DiS (nutriční terapeut) - Zdravá bezlepková strava
14:00 Mgr. Jaroslava Petrová - Sociologický pohled na život dětí a mládeže s celiakií
16:00 Ing. Lucie Peclová, DiS (nutriční terapeut) - Zdravá bezlepková strava

V květnu roku 2015 se uskutečnilo první setkání lidí na bezlepkové dietě ve Zlíně, které uspořádala Monika Erbenová spolu s finanční podporou a pomocí Zdravé výživy U Zeleného stromu. Setkání proběhlo v prostorách Family Pointu(Klub 204). Na toto setkání přišlo přes 50 lidí. Paní Monika Erbenová má dceru s celiakíí (již od roku 2010) a měla pocit, že organizace tohoto zaměření ve Zlíně chybí. Inspirovala se fungujícím spolkem celiaků v Brně, poté i v Ostravě a začala pracovat na založení podobného spolku ve Zlíně. Jelikož lidé projevili o aktivitu zájem, z jednoho setkání se stala pravidelná podpůrná skupina. Setkávání probíhají jedenkrát za měsíc v prostorách Family Pointu.

V říjnu 2015 proběhla první prodejní výstava bezlepkového sortimentu ve Zlíně. Tato akce byla uspořádána za finanční podpory Statutárního města Zlína a proběhla v kavárně Slunečnice. Součástí byla i přednáška MUDr. Petra Fojtíka, která měla velký úspěch. Stejně jako celá akce, které se zúčastnilo cca 500 lidí, představilo se zde 17 výrobců a prodejců z celé republiky. Na základě této akce začaly některé prodejny odebírat zboží, které dříve ve Zlíně nebylo k dispozici. V prosinci pak proběhla Mikulášská besídka pro děti s dárky od firmy Schar.

V lednu 2016 se podařilo zapsat oficiálně tento spolek a vznikl tak „Klub celiaků Zlín - Bezlepkově ve Zlíně, z.s.". Dále se povedl projekt na dotaci provozu spolku z Magistrátu města Zlína (více info na webu města Zlína - fond zdraví). Informace o spolku a jeho aktivitách lze vyhledat na webových stránkách http://klub-celiaku-zlin.webnode.cz/. Zde jsou i obecné informace o celiakii, příspěvcích pojišťoven, ale také o tom, kde se ve Zlíně dá bezlepkově nakoupit a najíst. Činnost tohoto směru by spolek rád rozšířil do celého Zlínského kraje. Na jaře 2016 proběhla jménem Klubu Celiaků Zlín domluva o dovozu bezlepkové stravy do školských zařízení, ve kterých se bezlepkově nevaří. Magistrát města Zlína je tomuto velmi nakloněn a jedná o finanční podpoře pro rodiče dětí s bezlepkovou dietou, kteří využijí této služby. V současné chvíli se pokouší spolek o podobnou podporu i v Otrokovicích a ve Vsetíně.

 

Zdroj: TZ Klub celiaků Zlín

 

(an)

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb