RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


V den státního svátku otevře Zlínský kraj svá muzea a galerii zdarma

V den státního svátku otevře Zlínský kraj svá muzea a galerii zdarma

K oslavě 100. výročí vzniku samostatného československého státu budou v den státního svátku - v neděli 28. října - zdarma otevřeny krajské kulturní organizace: muzea i galerie výtvarného umění. Informoval o tom radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, mládež a sport.

„Všechny naše organizace se do oslav výročí v letošním roce zapojily zajímavými akcemi, jimiž přibližují význam událostí z roku 1918 i to, co jim předcházelo a co následovalo. Právě v samotný den státního svátku bude mít veřejnost příležitost prohlédnout si nejen tyto tematické výstavy uspořádané přímo ke vzniku republiky, ale zdarma navštívit prostory muzeí i galerie a seznámit se s bohatstvím jejich fondů. Všechny návštěvníky srdečně zvu za sebe, i jménem ředitelů a pracovníků těchto institucí," řekl radní Miroslav Kašný.

Paměťové instituce Zlínského kraje se přihlašují k oslavám 100. výročí vzniku samostatného československého státu

Kulturní organizace Zlínského kraje připravily na tento víkend mimořádné a rozmanité kulturní aktivity a události ve svých objektech. Můžeme tak společně s širokou veřejností oslavit Den otevřených dveří v rámci vyvrcholení oslav společného století 1918-2018 a popřát naší zemi při příležitosti 100 let od založení Československa s nabídkou bezplatného vstupu do svých objektů.
Rok 2018 byl také vyhlášen Evropským rokem kulturního dědictví s mottem „Naše kulturní dědictví - pojítko mezi minulostí a budoucností."

A co všechno budete moci vidět a zažít?


Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU je připraven videomappingový večer nazvaný „100 let v živých obrazech", který se uskuteční přesně v den stého výročí vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2018 od 19 hodin na platformě.
Program bude komponován ze tří na sebe navazujících vstupů.
1. Večer zahájí projekce nazvaná „100" od Františka Pecháčka & Ondry Mikuly (blackdivision), prvních laureátů festivalu MASKA, jež pravidelně pořádá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.
2. Následovat bude interaktivní instalace známého uskupení 3dsense „Faces", která kombinuje snímání pohybu s velkoplošným videomappingem.
3. Na závěr budou promítnuty audiovizuální studentské práce, které byly vytvořeny díky spolupráci s Fakultou aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kdy studenti zpracovali téma v rámci výuky k příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o videa, která již byla na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU prezentována, byla hodnocena odbornou porotou a nyní bude výběr těch nejzdařilejších k vidění právě v den připadající na toto významné výročí.

V prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU jsou pak k vidění stálé expozice a také nové tematické výstavy, informace zašleme v ucelené podobě v návrhu tiskové zprávy za 14|15 BAŤŮV INSTITUT neprodleně po odsouhlasení všemi organizacemi.

Program Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně dne 28. 10. 2018

Prostor Zlín | Řády vidění
stálá expozice, 2. np. budovy 14
Stylová industriální atmosféra galerie dává vyniknout novému pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie: unikátní zdejší architektuře, představení zlaté epochy největšího rozmachu Zlína v baťovském období, ale i tomu nejzajímavějšímu z průmyslového designu. Právě ty jsou spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti hlavním magnetem výstavy.

Náměstí práce a jeho proměny
výstava, grafický kabinet, 2 np. budovy 14
Prezentace seznámí prostřednictvím původních plánů a fotografií s projekty, zabývajícími se řešením významného urbanistického prostoru od počátků jeho formování ve 30. letech do roku 1948. První budovy (Obchodní dům, velké kino, Společenský dům) byly realizovány podle okamžité potřeby firmy Baťa a bylo nutné komplexní řešení. Koncipování monumentálního náměstí před vstupem do továrny věnovali v meziválečném období pozornost architekti F. L. Gahura, V. Karfík, J. Gočár, V. Hruška, J. Voženílek a řada dalších i po roce 1948. Dodnes je jako celek nedořešeno. Nejvíce návrhů pochází z ateliéru Františka L. Gahury (1935, 1936-1937, 1939, 1940, 1942). Výstava je současně připomínkou 60. výročí úmrtí tohoto významného zlínského architekta a urbanisty.

Nová doba - nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice
výstava, 1. np. budovy 14
Výstava seznamuje s architektonickým děním ve významném lázeňském městě v meziválečné éře. V Luhačovicích byla v tomto období realizována řada zajímavých staveb od předních českých architektů, například B. Fuchse, L. Machoně, J. Skřivánka, M. Kopřivy, E. Králíka, F. Roitha a O. Pořízky. Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila. Každá z výrazných staveb je představena prostřednictvím fotografické a plánové dokumentace a výstava je doplněna modelem, orientační mapou, dobovými články, publikacemi i korespondencí architektů. Prezentované realizace patří ke kulturnímu dědictví nejen našeho kraje, ale i v celorepublikovém kontextu. Výstavní projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury k jubilejnímu 100. výročí založení republiky.

Umění p(r)o práci - vztah managementu firmy Baťa k umění od 20. let 20. století
výstava, 1. np. budovy 14
Výstava si klade za cíl poskytnut návštěvníkům jedinečný obraz vývoje vizuální kultury ve Zlíně od dvacátých do padesátých let minulého století a poukázat nejen na významné události v oblasti umění, ale také na marginální témata, která sehrála v otázce budování identity průmyslového města a jeho obyvatel neméně důležitou úlohu. Různorodé a zdánlivě nesouvisející události ilustrují postavení jednotlivých uměleckých forem, reprezentativních obrazů a monumentálních plastik, až po profánní každodenní projevy užitého umění. Těmi byly například různé druhy reklamy, s nimiž se obyvatelé Zlína mohli téměř každodenně setkávat a které v počátcích sledovaného období hrály jednoznačně důležitou roli.


100 let v živých obrazech
videomapping
od 19 hodin, Platforma 14|15 BAŤOVA INSTITUTU
Program videomappingového večera bude zahájen projekcí nazvanou 100 od Františka Pecháčka & Ondry Mikuly (blackdivision), prvních laureátů námi pořádaného festivalu MASKA. Hlavním lákadlem bude interaktivní instalace známého uskupení 3dsense Faces, která kombinuje snímání pohybu s velkoplošným videomappingem. Návštěvníci se stávají součástí projekce, kde svou aktivitou boří stěny minulosti a následují stopy událostí uplynulých 100 let českého státu. Na závěr bude promítnut výběr z prací studentů Fakulty aplikované informatiky UTB ve Zlíně tematizujících 100. výročí vzniku Československa.

Slovácké muzeum UH
Galerie SM: zde máme novou výstavu O čem si rozpráva Česko, Slovensko, Morava věnovanou příležitosti 100. výročí.
Hlavní budova: stálá expozice Slovácko a Vánoční světlo
Památník Velké Moravy: stálá expozice

Muzeum Regionu Valašsko, Vsetín - vstupy volné Vsetín, Valašské Meziříčí
Republika ve Vsetíně, zahájení 28.10. 2018 - věnuje se vzniku Československa, jeho symbolům a počátkům první republiky na Vsetínsku. Přiblíží návštěvníkům cestu vedoucí k vyhlášení státu a návštěvníci se dozvědí, co se dělo po vyhlášení a jak se projevil vznik republiky na Valašsku.


V sídle Muzea Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži budou k vidění v nově zrekonstruované budově nové výstavy a expozice Vládci noci, Vánoční kouzlo starých časů a Památník Maxe Švabinského.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. se k této akci připojí už den před samotným výročím a vybrané prostory otevře zdarma pro veřejnost v sobotu 27. 10. 2018 od 9:00 do 17:00 hodin.

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz

/har/

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb