RODINAVEZLINE.CZ - portál pro rodiny ve Zlíně a okolí

dnes má svátek:
zítra má svátek:


Zlínský kraj bude žít masopustem

Zlínský kraj bude žít masopustem

Fašank se bude tento týden skloňovat snad všemi místními nářečími. Kam se na tradiční veselici vydáte tentokrát? Pár tipů přinášíme také v tomto článku.

Fašanky

Vsetín - 23. února nebude ve vsetínských ulicích bezpečno - povedou tamtudy medvěda! Řeč je samo sebou o Masopustním průvodu, který oživí centrum města od desáté ranní. Večer se program přesune do Domu kultury, kde bude pokračovat zábavou s pochováváním basy. O tu se postará folklórní soubor Jasénka.

Osvětimany - fašanková chasa vyrazí na tradiční obchůzku v sobotu v 9 ráno. Povede jiFolklorní soubor Klimentek, k tanci i do kroku zahraje Mladá Cimbálová muzika z Osvětiman. Odpoledne se údajně dostaví také kněžna. Obchůzka jako vždy skončí na Žabím rynku, odkud se vydají účastníci na Obecní zabíjačku.

Rožnov podRadhoštěm - i Valašské muzeum v přírodě ožije v sobotu 23. února masopoustním veselím - těště se na originální masopustní průvod chasy z valašské obce Študlov i tradiční rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina. O muziku se postará dechová hudba Galička a gorolská gajdošská muzika Bukóň. Připravena budou zabijačkové speciality i hlasování O nejlepší řeznický stánek. Program zpestří také výživné soutěže - 22. ročník klání O nejlepší valašskou klobásku a 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.

Strání - vesnice na moravsko-slovenském pomezí je svým Festivalem masopustních tradic vyhlášená široko daleko. Pětidenní festival odstartuje v pátek 1. března a potrvá až do masopustního úterý 5. března.

Dolní Němčí - zve na poslední rozloučení s basou Cecilkou Masopustovou. Koná se 2. března od 20 hodin v místním Kulturním domě. Basu na její poslední cestě doprovodí cimbálovka Hlaholica, dechovka Dolněmčanka a akci si nenechají ujít ani Retrobabky.

Kunovice - tady odstartují fašankovou obchůzku dokonce výstřelem děla, a to v sobotu 2. března ve 13 hodin. Připravený je pestrý doprovodný program, ochutnávky pálenek i masopustních koblih, večer od osmi pak Beseda u cimbálu s pochováváním basy.

Kroměříž - Masopustní jarmark s průvodem, zabijačkou a ochutnávkou tradičních specialit se rozběhne na Hanáckém náměstí v sobotu 2. března v 9 hodin ráno a poběží až do večera.

Komňa - fašankového programu se zhostili místní fotbalisté. 2. března od 9 hodin projde fašankový průvod obcí, od 20 hodin se rozjede Fašanková zábava.

Uherský Brod - masopustní průvod můžete potkat v historické části města od 13:30, na pochování basy Barbory Masopustové-Skřípavé dojde v 16 hodin v atriu Muzea J. A. Komenského.

Více fašankových akcí hledejte na www.vychodní-morava.cz

Ostatní akce

Rohálovská desítka je běžecký závod, jehož 26. ročník se odehraje 23. února v Prusinovicích na Kroměřížsku. Vypsán je pro muže a ženy všech věkových kategorií, protáhnout se ale můžou také děti. Podrobnosti k registraci na www.rohalovska10.cz.

25. výročí založení firmy Baťa inspirovalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které u této příležitost připravilo výstavu s názvem "Všechny cesty vedou do Obchodního domu Baťa". Výstava na dobových obrázcích, citacích z dobového tisku a dokumentech ukazuje vývoj obchodního domu Baťa od závodního konzumu z roku 2016 až k výškové budově současného Obchodního domu, který byl zprovozněn v roce 1931. Součástí výstavy, kterou je možné vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. června 2019, jsou mj. vitríny, ve kterých je aranžmá obuvi ve stylu typickém pro firmu Baťa i nezbytný reklamní prvek první republiky - sloup s tištěnou reklamou.

Zdroj: www.zlin.cz

/har/

 

 

Mapa webu | Vypnout grafiku | Kontakt    Rodina ve Zlíně .cz © 2009 - 2018 | Code by PCHweb